Równowaga między emocjami a myśleniem

Kolejna książkowa pomoc dla osób zainteresowanych terapią ISTDP. Polecam i zapraszam do mojego gabinetu, aby zapoznać się z Trójkątem Zmiany i zyskać więcej możliwości oddziaływania na własne samopoczucie, myśli i zachowania.

“Niektórzy, by dawać sobie radę z codziennymi wyzwaniami, odcinają się od emocji. To niesie ze sobą konsekwencje. Wyłączamy się, zamykamy i usztywniamy. Ostatecznie tracimy nasz kompas emocjonalny – utrzymujemy kontakt z myślami oraz intelektem i tylko nimi się kierujemy. Z kolei pewne osoby nie potrafią odłączyć się od swoich przeżyć i często doświadczają stanu przytłoczenia emocjami. Tacy ludzie zużywają olbrzymią ilość energii na radzenie sobie z uczuciami, a to jest wyczerpujące. Być może zauważasz, że należysz do osób, które często się złoszczą lub momentalnie wybuchają płaczem. A może stwierdzasz, że często się boisz, choć rozumiesz, że nie ma ku temu powodów. Niektórzy niemal natychmiast czują się zranieni lub obrażeni przez innych, przyjmując nawet najmniejsze nieporozumienie tak osobiście, że przebywanie wśród ludzi staje się dla nich wyczerpujące. Kiedy emocje są bardzo intensywne i z łatwością się uruchamiają, czasami reagujemy w sposób, którego potem żałujemy, sprawiając, że życie bardziej się komplikuje.
Stan idealny to równowaga między emocjami a myślami. Potrzebujemy doświadczania emocji, ale nie tak intensywnie, by nas całkowicie ogarniały i obniżały efektywność funkcjonowania. Potrzebujemy myślenia, ale nieprzesadnie, aby nie pomijać głębokiego i bogatego życia emocjonalnego, wyrzekając się żywotności.
Trójkąt Zmiany to mapa wskazująca, jak wydostać się z mechanizmów obronnych i powrócić do kontaktu z emocjami podstawowymi. Nawiązanie kontaktu z emocjami podstawowymi, odczuwanie ich prowadzi do doświadczenia ulgi. Lęk i depresja maleją. Kiedy jesteśmy w kontakcie z emocjami podstawowymi, nabieramy energii i pewności siebie, odczuwamy spokój umysłu. Biologiczne funkcjonowanie układu nerwowego się poprawia.
Dzięki przepracowywaniu Trójkąta Zmiany mózg staje się bardziej elastyczny, dlatego zyskujemy dużo więcej kontroli i możliwości oddziaływania na nasze samopoczucie, myśli i zachowania. Osoby, które uczą się się i rozumieją, jak działa Trójkąt Zmiany i jak funkcjonują emocje, zmieniają się.”

Hilary Jacobs Hendel “Niekoniecznie depresja”


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *