“Wszystkie metody terapeutyczne są tylko technikami. To, co najistotniejsze-żywy człowiek- pozostaje tajemnicą, wykraczająca poza kwestie czysto techniczne. Każdego dnia w kontakcie z moimi pacjentami przekonuję się, że problemów psychicznych nie da się rozwiązać tylko za pomocą odpowiednio prowadzonej psychoterapii. Musiałem więc wspiąć się na wyższy poziom refleksji, aby uzyskać znacznie szersza perspektywę oglądu ludzkich problemów. W ten sposób przyszło mi się zmierzyć z pytaniami zasadniczymi, wobec których staje każdy człowiek: jak być szczęśliwym, po co żyć i jaki jest sens tego życia? (…). Większość terapii wskazuje jak radzić sobie w nieszczęściu, ale żadna nie wyjaśnia, co to jest szczęście, ani gdzie i jak można je znaleźć. Prawdopodobnie dlatego rezultaty tych działań tak często są niezadowalające. Żeby gdzieś dojść, trzeba najpierw wiedzieć, dokąd chce się iść, jaki jest cel mojego życia? Czemu służy to, że żyję?
Pytania te nie są dzisiaj jakimś luksusem, fanaberią stanowiącą intelektualną rozrywkę dla znudzonego mieszczaństwa. Znalezienie odpowiedzi na nie stało się dla współczesnych ludzi życiową koniecznością – ilu depresji, rozwodów i samobójstw można by wówczas uniknąć!”
Dr. Dominique Meggle
„Mnich i psychiatra rozmawiają o szczęściu” Amedee Hallier OCSO, Dominique Meggle
Ojciec Amedee Hallier (1913 – 2002), trapista, żył według reguły cysterskiej w klasztorze w Bricquebec, gdzie spotykał się z wieloma młodymi ludźmi oraz z małżeństwami.
Doktor Dominique Meggle (ur. 1954), psychiatra, specjalista w dziedzinie psychoanalitycznych terapii krótkoterminowych. Żonaty, ojciec sześciorga dzieci. Przewodniczący Instytutu Miltona H. Ericksona w Mediterranee.
Leave a Reply