Jak osiągnąć szczęście?

posted in: Bez kategorii | 0

spirala

“A.H. Szczęścia nigdy nie osiąga się raz na zawsze – stale trzeba go szukać na nowo. Trzeba umieć je “chwytać” w momencie, kiedy się rodzi, kiedy wyłania się z chwili obecnej, a nie uganiać się za jakimiś mrzonkami. Bo szczęście jest realne tylko wtedy, kiedy jest obecne tu i teraz; a także kiedy czujemy, że przemija i że je tracimy. Aby zrozumieć czym jest szczęście, trzeba spojrzeć na życie jeszcze bardziej realistycznie. Powiedziałbym, że jest ono stanem niezaspokojenia, który stale akceptujemy i ofiarowujemy (…).
Akt woli, decyzja, niewątpliwie sprzyja dążeniu do szczęścia. Jednak nie chodzi o jakieś usilne wytężanie woli, lecz po prostu o korzystanie z nadarzających się okazji. Ze zdobywaniem szczęścia jest tak, jak ze zdobywaniem górskiego szczytu: wspinamy się na szczyt ścieżką która wije się tworząc serpentyny i co pewien czas widzimy te same widoki, ale z coraz większej wysokości. Jest to wspinaczka po spirali. Wspominałem już o tym, że spirala – kształt spotykany w całej przyrodzie – jest najbardziej wyrazistym symbolem człowieka, który dąży do szczęścia, przeżywa wiele sukcesów i porażek, ale stale podąża dalej.”

“Mnich i psychiatra rozmawiają o szczęściu” Amedee Hallier OCSO, Dominique Meggle

Ojciec Amedee Hallier (1913 – 2002), trapista, żył według reguły cysterskiej w klasztorze w Bricquebec, gdzie spotykał się z wieloma młodymi ludźmi oraz z małżeństwami.

Doktor Dominique Meggle (ur. 1954), psychiatra, specjalista w dziedzinie psychoanalitycznych terapii krótkoterminowych. Żonaty, ojciec sześciorga dzieci. Przewodniczący Instytutu Miltona H. Ericksona w Mediterranee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *