Jeśli zastanawiasz się, czy podjąć psychoterapię, przeczytaj!

posted in: Bez kategorii | 0

Nie czekaj z szukaniem pomocy, aż twoje objawy i cierpienie psychiczne będą na tyle silne i przykre, że pogorszą twoje codzienne funkcjonowanie, albo wręcz wyeliminują cię z twojego codziennego życia. Nie czekaj aż nie będziesz miał siły wstać rano z łóżka i w efekcie nie pójdziesz do pracy, czy do szkoły. Nie czekaj aż twój partner odejdzie, zmęczony waszymi nieporozumieniami. Nie czekaj aż twój lęk będzie na tyle silny, że nie dasz rady ruszyć się z domu. Nie czekaj, gdy od wielu tygodni płaczesz i nie możesz przestać. Nie czekaj, gdy nękają cię obsesyjne myśli. Nie czekaj, gdy od wielu dni nie możesz spać. Nie czekaj, gdy tak puszczają ci hamulce, że stosujesz przemoc. Nie czekaj, gdy coraz częściej i więcej popijasz. Nie czekaj….

Te i inne objawy oznaczają, że masz kryzys, przechodzisz trudniejsze chwile, masz jakieś nierozwiązane problemy emocjonalne i zwyczajnie potrzebujesz pomocy. Gdy boli cię ząb, idziesz do dentysty. Gdy boli cię życie, idziesz do psychoterapeuty.

Zwykle pacjenci odkładają wizytę u psychoterapeuty z powodu wstydu, przekonania, że to dla mięczaków, którzy sami sobie nie radzą w życiu, z powodu lęku przed dotykaniem bolesnych uczuć. Są w konflikcie pomiędzy pragnieniem pomocy i ulgi w cierpieniu psychicznym a potrzebą unikania konfrontacji z cierpieniem.Tymczasem właśnie unikanie bolesnych uczuć, jest przyczyną przykrych objawów. Nie da się oczyścić rany bez ingerencji w nią. Za to po oczyszczeniu gojenie przebiega szybciej, ból jest coraz mniejszy aż wreszcie całkiem ustaje.

To tylko uczucia i aż uczucia. Aż uczucia, gdy czujemy, że nas zalewają, że nie możemy ich już kontrolować, czy zrozumieć i sobie z nimi poradzić. Tylko uczucia, gdy z pomocą psychoterapeuty zaczynamy je przeżywać w sobie i okazuje się, że nic strasznego się nie dzieje. Nie roztapiamy się od naszych łez, wstyd mija, jesteśmy w stanie pomieścić w sobie własną złość jako żywotną energię, lęk udaje się nam obniżyć.

Psychoterapeuta wie JAK obchodzić się z uczuciami, żeby to było zdrowe i konstruktywne.

Jeśli chcesz sobie pomóc, nie zwlekaj. Niektóre objawy są na tyle poważne, że zagrażają twojemu życiu i zdrowiu (np. depresja, długotrwały lęk).

Razem uda nam się znaleźć rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

Po prostu zadzwoń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *